Вахтангов Євген Багратіоновіч

Вахтангов Євген Багратіоновіч - це ... Що таке Вахтангов Євген Багратіоновіч?
Вахтангов Євген Багратіоновіч [1 (13). 2. 1883 Владикавказ, нині р Орджонікідзе, - 29. 5. 1922 Москва], радянський режисер, актор. Засновник і керівник (з 1913) театральної так званої Студентської драматичної (надалі "Мансуровском") студії, яка в 1921 стала 3-й Студією МХТ, а з 1926 - Театром ім. Євгенія Вахтангова. В. народився в родині власника тютюнової фабрики. У 1903 вступив до Московського університету на природничий факультет (потім перейшов на юридичний). З 1901 брав участь в аматорських драматичних гуртках як актор і постановник. Відчував сильний вплив МХТ. У ці ж роки виступав з розповідями і статтями про театр у владикавказької газеті "Терек". У 1909 вступив в Москві в театральну школу А. І. Адашева (його вчителями були Л. А. Сулержицкий, В. В. Лужский, Л. М. Леонідов, В. І. Качалов), після закінчення якої в 1911 був прийнятий в число співробітників МХТ. Брав участь в спектаклях: "Живий труп" Л. Н. Толстого (Циган), "Синій птах" Метерлінка (Цукор), "Гамлет" Шекспіра (Другий актор), "Думка" Андрєєва (Крафт) і ін. В. став активним провідником ідей і системи К. С. Станіславського, взяв участь в роботі 1-й Студії МХТ. Гострота і витонченість сценічної форми, що виникають в результаті глибокого проникнення виконавця в душевне життя персонажа, чітко проявилися як в зіграних В.ролях (Текльтон в "цвіркунів на печі" по Діккенсу, 1914; Шут в "Дванадцятої ночі" Шекспіра, 1919), так і в спектаклях, поставлених їм в 1-й Студії МХТ: "Свято миру" Гауптмана (1913), "Потоп "Бергера (1919, грав роль Фрезера).

З перших років Радянської влади В. щиро і гаряче відгукнувся на вимоги революційної епохи. Усвідомлюючи нову високу відповідальність художника, В. стверджував, що театрам "... треба різко змінити щось у своєму житті", що художник повинен творити разом з народом: "ні для нього, ні заради нього, ні поза ним, а разом з ним "(Записки. Письма. Статті, 1939, с. 199 і 201). У 1919 В. очолив режисерську секцію Театрального відділу (Тео) Наркомосу. З надзвичайною активністю розгорнулася після революції різноманітна режисерська діяльність В. Намічена ще в "Потоп" тема антилюдяності буржуазно-міщанського суспільства отримала розвиток в сатиричних образах "Весілля" Чехова (1920) і "Дива святого Антонія" Метерлінка (2-я сценічна редакція, 1921 ), поставлених в його Студії. Мотив гротескного викриття світу можновладців, протиставленого життєстверджуючому народному початку, своєрідно заломлюється в трагедійних постановках - "Ерік XIV" Стріндберга (1-я Студія МХТ, 1921), "Гадібук" анской (єврейська студія "Габима", 1922). Прагнення В. до пошуків "сучасних способів вирішити спектакль у формі, яка звучала б театрально" (там же, с. 258), знайшло блискуче втілення в його останній постановці - пронизаний духом світлого життєствердження спектакль "Принцеса Турандот" Гоцці (3-тя Студія МХТ, 1922) був сприйнятий К. С. Станіславським, Вл. І. Немировичем-Данченко та ін. Театральними діячами як найбільша творча перемога, що збагачує мистецтво сцени, що прокладає нові шляхи в театрі.Основоположними для режисерського творчості В. були: ідея нерозривної єдності етичного і естетичного призначення театру, єдність художника і народу, гостре відчуття сучасності, що відповідає змісту драматичного твору, його художнім особливостям, що визначає неповторну сценічну форму. Ці принципи знайшли своє продовження і розвиток в мистецтві учнів і послідовників В. - режисерів Р. Н. Симонова, Б. Є. Захави, акторів Б. В. Щукіна, І. М. Толчанова і ін.


Соч. : Записки. Листи. Статті, М. - Л., 1939.


Літ. : 3ахава Б. Є., Вахтангов і його студія, 2 видавництва. , Л., 1927 (бібл.); Зограф Н., Вахтангов, М. -Л. , 1939; Херсонський Х., Вахтангов, М., 1963; Бесіди про Вахтангова. Записані Х. П. Херсонським, М. - Л., 1940; Горчаков Н. М., Режисерські уроки Вахтангова, М., 1957; Евг. Вахтангов. Матеріали і статті, М., 1959 (бібл.); Симонов Р., З Вахтангова, М., 1959.

Б. І. Ростоцький.

Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.