Акліматизація людини

Акліматизація людини - це ... Що таке Акліматизація людини?
Акліматизація людини, процес активного пристосування (адаптації) організму до незвичних для нього кліматичних умов. При А. звичний рівень рухомого рівноваги організму з зовнішнім середовищем, що склався в певних кліматичних умовах постійного проживання, перебудовується, і поступово, в різні терміни, знову встановлюється більш-менш стійку рівновагу. Реакції А. регулюються рефлекторним і нейрогуморальним шляхами. Фізико-географічне середовище діє на організм людини всією сукупністю складних поєднань метеорологічних факторів, їх безперервної динамікою, змінами погоди. Зміна клімату часто надає стимулюючу дію на організм, що враховується при направленні на курорти і використовується з метою загартовування і лікування різних захворювань. Найбільш закаливающее дію на здорових людей надає клімат північних широт і високогір'я. При цьому вирішальну роль відіграють умови побуту, праці та відпочинку (житла, робочі приміщення, одяг, харчування) і спеціальні гігієнічні пристосування (кондиціонування повітря, маски і ін.).

У людей, особливо чутливих до зміни клімату (ослаблені, хворі), можуть відбуватися "зриви", порушується фізіологічна адаптація, з'являються різні нездужання (млявість, розбитість, головний біль), нервові, серцево-судинні розлади і ін., Можуть загострюватися хронічні захворювання - гіпертонічна хвороба, стенокардія, туберкульоз, ревматизм. Для забезпечення нормальної А. велике значення має попередній медичний відбір на основі розробленого списку захворювань, які є протипоказаннями для перебування хворого в тих чи інших кліматичних умовах. Найбільшого напруження механізмів адаптації вимагає А. в екстремальних умовах, т. Е. А. на півночі, в жарких країнах і в гірському кліматі.

А. на півночі. Клімат Арктики і Субарктики в медичному відношенні може бути охарактеризований як різко дискомфортний для людини: різка недостатність ультрафіолетової радіації (світлове голодування), полярне сяйво, магнітні збурення, магнітні бурі і т. П. Все ж більшість людей протягом 1 - 2 , рідше 3 років акліматизується. Інтенсивна трудова діяльність прискорює цей процес. Однак у особливо чутливих можуть спостерігатися різні порушення здоров'я. Відповідне харчування, вітамінізація, загартовування, фізкультура попереджають ці порушення.

А. на півдні. При переселенні в жаркі країни, де температура навколишнього середовища перевищує температуру тіла людини, в зв'язку з утрудненням тепловіддачі відзначаються зрушення в обміні речовин, диханні, кровообігу та ін., Що супроводжується зниженням працездатності. За умови сухості повітря людина може перенести навіть дуже велику спеку (верхня межа адаптації при низьких показниках відносної вологості вважається t 40 ° C). У міру збільшення вологості повітря підвищується напруга механізмів адаптації. Найбільш важка для людини А. в кліматі вологих тропічних лісів, де висока температура повітря і гранично висока відносна вологість поєднуються з повним безвітрям (верхня межа адаптації при відносній вологості 85% вважається t 30-31 ° C).Перегрівання тіла може викликати тепловий удар, теплове виснаження і при великій втраті з потім мінеральних солей - теплові судоми. Для поліпшення самопочуття застосовують кондиціонування повітря приміщень, раціональне харчування, водносолевой режим, відповідний одяг і ін.

А. в гірському кліматі. Клімат гірських місцевостей відрізняється низьким атмосферним тиском, більш інтенсивної сонячної радіацією, підвищеною іонізацією, низькою температурою повітря. Зменшення парціального тиску кисню в альвеолярному повітрі викликає гіпервентиляцію легких і зростання хвилинного обсягу серця; роздратування кроветворного апарату призводить до збільшення числа еритроцитів і вмісту гемоглобіну в крові. На великих висотах нерідко виникає висотна хвороба. Особливо важко підйом переносять люди похилого віку. Самопочуття і працездатність покращуються, якщо підйом відбувається з більш-менш тривалими (від декількох днів до декількох тижнів) зупинками. А. настає зазвичай на 7-10-12-й день.


Літ. : Данішевський Г.М., Акліматизація людини на Півночі, М., 1955 (є бібл.); Тихомиров І. І., Нариси по фізіології людини в екстремальних умовах, М., 1965 (є бібл.).

Г. М. Данішевський.

Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.